.Íme egy kis ízelítő a tartalomból:
- Hányféle veszélyes anyag mutatható ki az ivóvízben?
– A legóvatosabb becslések szerint is minimum 800 féle.
- Miből, honnan ered ez a sokféle veszélyes anyag az ivóvizünkben?
– Egyrészt ered a nem megfelelő minőségű szennyvíztisztításból, amelyet visszaengedünk élővizeinkbe (felmerül a kérdés, hogy vajon még mennyire „élőek”), másrészt az ezekből vételezett ivóvíznek szánt víz elavult technológián alapuló kezelésén.
..
- Miért nem oldjuk meg a víz felforralásával a problémáinkat?
– A csapvíz forralása mindösszesen a vízben található baktériumokat pusztítja el, de a méreganyagaik az egyéb szennyeződésekkel: a nehézfémekkel, a vegyi anyagokkal, a hormonokkal, a gyógyszermaradványokkal együtt mind-mind benne maradnak az ivóvízben.
..
- Biztos, hogy szükségünk van az ásványvizekre?
– Mi a fő gond ezekkel a vizekkel? Az, hogy túlzott ásványi anyag mennyiséget tartalmaznak, szervetlen formában.
..
- A KLÓR…
– Biztos, hogy erre a klórra akkora szükségünk van? Valóban ez az egyetlen módja ivóvizünk fertőtlenítésének?
Szinte még mindenki emlékszik arra, hogy például a világháborúban mire is használták a klórgázt az egymás ellen harcoló felek… Hát nem arra, hogy megóvják egymás egészségét.
..
A válaszokat – és sok más hasznos információt – tartalmazó tanulmányt szeretném átadni Önnek, nincs semmi más teendője, mint az alábbi mezőben megadni a telefonszámát (ha ezt még nem tette volna meg), melyen kollégám hamarosan jelentkezni fog, hogy eljuttathassa az Ön számára “Az ivóvíz helyzetről és a víztisztítási lehetőségekről tabuk nélkül” című tanulmányomat.
..
Üdvözlettel:
Soltész Gábor
7-TISZTA FORRÁS Kft.